Guadeloupe a Dominika

Malé Antily

Malé Antily jsou pásem ostrovů, nalézajícím se ve východní části Karibského moře a patřícím do souostroví Antil. Jejich původ je, podobně jako většiny dalších ostrovů v západní části Atlantiku, sopečný a dělí se na tři skupiny. Nejseverněji leží takzvané Závětrné ostrovy, východně potom Návětrné ostrovy a nakonec na jihu se nalézají Závětrné Antily.

K nejoblíbenějším turistickým destinacím ze Závětrných ostrovů, kam patří například Antigua a Barbuda, Dominika, Guadeloupe, Montserrat, Panenské ostrovy nebo Svatý Martin, patří právě ostrovy Guadeloupe a Dominika. Ty ležím od sebe vzdáleny jen asi 50 kilometrů a v celém souostroví jsou situovány mezi Montserrat a Antigua a Barbuda na severu a Martinik na jihu.

Guadeloupe

Z těchto dvou ostrovů je pravděpodobně známější Guadeloupe. Ve skutečnosti je Guadeloupe vlastně skupinou dvou hlavních ostrovů a několika menších, přičemž hlavní ostrovy jsou od sebe odděleny asi 100 metrů širokou mořskou úžinou a klene se přes ni několik mostů. Guadeloupe patřím pod francouzskou správu již od první poloviny 17. století a v současnosti je ostrov Guadeloupe nejvzdálenějším regionem Evropské unie od starého kontinentu.

To, že je Guadeloupe součástí Evropské unie, nese spoustu výhod turistům, kteří se rozhodli na tento exotický ostrov podívat nebo zde strávit svou dovolenou. K cestě na Guadalupe není potřeba cestovního pasu ani víza pro obyvatelé Evropské unie, nejpoužívanějším jazykem po francouzštině je angličtina a jako platidlo tady slouží Euro.

Charakteristika Guadeloupe

Ostrov Guadeloupe je charakteristický tím, že na poměrně malém území (vždyť celé souostroví má na šířku asi 50 kilometrů a ze severu k jihu je to něco přes kilometrů 60) je možné najít jak typické karibské pláže se sněhobílým pískem a průzračně čistou vodou, tak také tropické pralesy a dokonce se zde nalézá i stále ještě činná sopka.

Její název je Soufriere a tyčí se do výšky 1.467 metrů nad okolní mořskou hladinu. Soufriere je mimochodem nejvyšším vrcholem celých Malých Antil. Nalézá se na západním ostrově souostroví Guadalupe a poslední erupce tady nastala v roce 1976. O této události byl dokonce natočen dokumentární film. Východním ostrov je potom, a to zejména ve srovnání se svým západním bratříčkem, daleko plošší a jeho vnitrozemí pokrývají banánové a ananasové plantáže. Díky příznivému podnebí je příroda na ostrově sytě zelená a na bujnou vegetaci je možné narazit prakticky na každém kroku.

Turistika

Z pohledu turistiky je asi nejvýznamnějším resortem letovisko Le Gosier. To se nachází nedaleko již zmíněné úžiny na jižním pobřeží východně ležícího ostrova. Na letiště je to odsud jen asi 6 kilometrů vzdušnou čarou a tak není potřeba po příletu na Guadeloupe absolvovat žádný dlouhý transfer. Letovisko Gosier je z pohledu turistiky velmi dobře vybavené a kromě typického plážového lenošení a odpočinku se tady mohou aktivní turisté věnovat nejrůznějším vodním a plážovým sportům. Gosier je oblíben jak mezi turisty z Evropy, tak je tady také možné potkat celou řadu návštěvníků z amerického kontinentu a zejména ze Spojených států.

Dominika

Jižně od Guadeloupe pak leží menší ostrov s názvem Dominika. Ta má na délku asi 40 kilometrů a její šířka se pohybuje kolem 20 kilometrů. Na rozdíl od Guadeloupe je Dominika samostatným ostrovním státem, který se nalézá mezi již zmiňovaným Guadeloupe na severu a dalším zámořským regionem Francie s názvem Martinik na jihu.

Na ostrov Dominika turisté obvykle necestuji hlavně kvůli plážím, i když ty patří k jedněm z nejzajímavějších v celém Karibiku, ale zejména kvůli jedinečnému vnitrozemí. Pouze jediná silnice se kroutí kolem národního parku v severní části ostrova a podobně je tomu i na jihu. Vnitrozemí se tak může pyšnit panenskou přírodou, která určitě stojí za poznání.

Zajímavosti ostrova

Zdejší pláže s černým vulkanickými pískem jsou nejen v Karibiku, ale na celém světě unikátním přírodním úkazem, a stejně tak sem turisté často cestují za zdejším sirnými jezery a prameny. Asi nejznámějším výletním cílem na ostrově Dominika je takzvané Vařící Jezero neboli Bowling Lake. To je plné 90 stupňů Celsia horké vody, která je ohřívána vulkanickým podložím, a díky vysoké teplotě z něj neustále stoupá pára. Jeho hloubka je odhadována na více než 60 metrů. Výlet k tomuto přírodnímu úkazu patří mezi turisty, kteří zavítali na Dominiku, k nejčastěji žádaným. O jedinečnosti zdejší krajiny svědčí i skutečnost, že zde byl natáčen populární film Piráti z Karibiku.

Jinak je ale Dominika spíše poklidnou prázdninovou destinací, kde během hlavní turistické sezóny nenarazíte na desetitisíce turistů, kteří by každé ráno mířily na zdejším pláže. Romantický založení turisté však tady najdou doslova ráj na Zemi.

Publikováno: